Uprawa pszenicy: 6 najczęściej popełnianych błędów

Uprawa pszenicy jest tak popularna w Polsce, że można by przypuszczać, że większość rolników już zdążyła osiągnąć mistrzostwo w technice produkcji tego zboża. Nic bardziej mylnego! Wielu z nas nieświadomie popełnia wciąż sporo błędów, co kosztuje nas czasem znaczną utratę w uzyskiwanych plonach pszenicy.

Poniżej zebraliśmy najczęściej popełniane błędy, aby w jednym miejscu rozprawić się z nimi i przypomnieć co robić aby ich nie popełniać.

Jeden z takich błędów dotyczy nawożenia fosforem (P) i potasem (K). Rolnicy często rezygnują z dawkowania tych nawozów lub bardzo je ograniczają czego w późniejszym stadium rozwoju rośliny nie da się już naprawić. Gleby bogate w P i K potrafią uzupełnić niedobór tych składników ze swoich zapasów. Zastosowania wyższych dawek azotu w przypadku gleb ubogich w fosfor i potas będzie nieefektywne.

Kolejnym błędem przy uprawie pszenicy jest wysiewanie niezaprawianego ziarna. Wynikiem tego mogą być choroby grzybowe spowodowane np. przyorywaniem słomy. Natomiast zjawisko przerzedzenia wschodu ziarna przez zgorzel, można unikać przez zastosowanie zapraw ograniczających zgorzel podstawy źdźbła. Stosowanie zwiększonej ilości wysiewu ziaren mija się z celem i jest w przeliczeniu droższą opcją, niż użycie średniej jakości zaprawy.

Odnośnie zwalczania chwastów zdecydowanie rozsądnie jest robić to jesienią, kiedy to są niższe koszty oprysków niż w sezonie. Wcześniejszy termin oprysków przekłada się również na zapotrzebowanie w mniejsze dawki przy utrzymaniu odpowiedniej skuteczności.

Następnym błędem przy uprawie pszenicy jest zbyt późne nawożenie azotem. Roślina, której nie dostarczymy w odpowiednim czasie azotu, nawet przy zwiększonej dawce, nie zdąży przetworzyć go na białko czego efektem będzie niższy plon. Stosujmy więc odpowiednią dawkę oraz szybko działające nawozy.

Rolnicy popełniają błędy również przy stosowaniu regulatorów wzrostu. Przy tego typu zabiegu najważniejszą sprawą jest najczęstsze błędy mogą być katastrofalne przy uprawie pszenicywykonanie go w odpowiedniej fazie. Pamiętajmy, że skracamy źdźbła pszenicy na przełomie fazy końca krzewienia i początku strzelenia w źdźbło czyli w fazie pierwszego kolanka a nie drugiego. Nieodpowiednio dobrana faza nawet przy zastosowaniu regulatorów opartych o chlorek chloromekwatu z etefonem okaże się droższe i mało efektywne.

Kolejnym błędem popełnianym przez rolników jest opóźnienie zwalczania chorób grzybowych. Czekając na wyraźniejsze objawy może okazać się, że rozpoczął się już etap, kiedy zwalczania grzybów jest dużo trudniejsze. Dodatkowym problemem jest tu problem z rozpoznawaniem niektórych chorób, dlatego też trzeba przyjąć zasadę, że wykonujemy zabiegi fungicydem o szerszym zasięgu działania.

Warto pamiętać o przedstawionych powyżej błędach spotykanych podczas uprawy pszenicy. Wystrzeganie się nich będzie miało współmierną korzyść w postaci wyższych plonów.

Czy zauważyliście może jakieś inne błędy popełniane przy uprawie pszenicy u innych, które nagminnie się powtarzają? A może sami popełnialiście jakieś błędy i udało Wam się je wyeliminować, przez co wasza uprawa pszenicy stała się jeszcze bardziej wydajna? Podzielcie się tą informacją z innymi w komentarzach poniżej.

Author: Michał

Podziel się z innymi tym artykułem na

5 Comments

 1. Zróbcie podobny artykuł o uprawie kukurydzy :)

  Post a Reply
  • Maniek – dzięki za sugestię. Opracujemy podobny temat o kukurydzy. Są jakieś kwestie, które chciałbyś abyśmy poruszyli w tym artykule?

   Post a Reply
 2. W jakim terminie najlepiej zastosować fungicyd?

  Post a Reply
 3. moglibyście zrobić temat uprawa pszenżyta i/lub pszenicy krok po kroku co by pomogło wielu rolnikom :)

  Post a Reply
  • Bolek – dzięki za sugestię – postaramy się zebrać informację aby opracować taki artykuł.

   Post a Reply

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>