Uprawa ziemniaka – 6 zasad agrotechnicznych, o których musisz pamiętać!

Uprawa ziemniaka to jedna z najpopularniejszych hodowli roślinnych w Polsce. Jak mieć pewność, że na naszych gruntach uprawnych uzyskujemy najwyższe możliwe plony z tej rośliny? W związku z tak dużą popularnością uprawy ziemniaka, przedstawimy podstawowe zabiegi agrotechniczne, których należy dokonać przy hodowli tej rośliny.

Jeszcze przed uprawą ziemniaka

Przed posadzeniem ziemniaków należy spulchnić glebę. Zacznijmy od podorywki na głębokości do 8 cm (w przypadku zastosowania obornika do 15 cm) pługiem lub kultywatorem a następnie zabronujmy. Zabieg ten pomoże pozbyć sie chwastów oraz wymiesza resztki pożniwne. Ostatnim zabiegiem jesienią będzie orka zimowa na głębokości do 40cm, która ma na celu równe rozmieszczenie składników organicznych i ułatwienie głębszego przemarzania ziemi.

Nawożenie ziemniaka

Nawożenie polega na dawce (wielkość dawki w zależności od zasobności gleby) nawozów fosforowych i potasowych w najważniejsze działania w uprawie ziemniakaterminie jesiennym, a w przypadku gorszych gleb w terminie wiosennym. Nawożenie azotowe odbywa się wiosną w dawcę od 80 do 160 kg azotu na hektar, w zależności od wielkości spodziewanego plonu.

Sadzimy z głową

Najodpowiedniejszym terminem na sadzenie ziemniaków jest przełom marca i kwietnia. Najlepszym nasionami do sadzenia są jędrne, średniej wielkości bulwy, które nie mają plam i przebarwień. Czynniki te mają duże znaczenie, ponieważ mają wpływ na obfitość plonu. Jeżeli zależy nam na wcześniejszych zbiorach, należy posadzić nasienie już z kiełkami, które wykształcają się w temperaturze 10-15°C.
Ziemniaki uprawiajmy na słonecznych polach, które będą osłonięte od wiatru. Pamiętajmy, że źle znoszą zimno i nie są odporne na mróz dlatego nie posadźmy ich zbyt wczesną porą roku.

Uprawa ziemniaka bez chwastów

Aby chronić rośliny przed zachwaszczeniem przeprowadźmy przed ich wschodem 2-3 krotny zabieg obsypywania na przemian z bronowaniem. Po wschodzie ziemniaków zastosujmy dwa razy obsypywanie z bronowaniem i zabieg opielania, który doskonale spulchni międzyrzędzie. Powyższe zabiegi przyczynią sie do skutecznego zwalczenia chwastów metodą mechaniczną. Pielęgnacja mechaniczno-chemiczna polega na zastosowaniu zabiegów mechanicznych przed wschodem jak powyżej, a następnie opryskaniu uprawy preparatem, po którym to nie powinniśmy już wykonywać zabiegów mechanicznych.

…i bez stonki

Zmorą rolników jest zwalczanie stonki ziemniaczanej, które to powinniśmy zacząć dopiero po wykształceniu się larw w okresie czerwca i lipca. W przypadku nalotów dorosłych owadów zastosujmy oprysk na wiosnę. Opryski wykonujmy w godzinach wieczornych po zakończeniu lotów owadów pożytecznych.

Uwaga na zarazę

W czerwcu lub lipcu plantację może zaatakować zaraza ziemniaka wywołana przez grzyb Phytoftora infestans, który jest bardzo szkodliwy dla naszych upraw. W porę należy rozpoznać objawy oraz zastosować odpowiednie preparaty chemiczne oraz zabiegi agrotechniczne.

Stosując się do powyższych zasad uprawy ziemniaków przyczynimy się do wzrostu zbiorów a przy tym ograniczymy nasze straty ekonomiczne do minimum. A jakie wy macie sposoby aby Wasza uprawa ziemniaka przynosiła najwyższe możliwe plony? Podzielcie się z innymi w komentarzach.

Author: Michał

Podziel się z innymi tym artykułem na

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>